Categories
bear market, Bitcoin, cryptocurrency

Kurumsal yatırımcıların taleplerini azalttığı için Bitcoin’deki bear market’ın  2023’e kadar devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte, bazı iyimserler dibin yakın olduğuna ve yakında bir bull run’ın başlayacağına inanıyor

-2022’ye kadar Bitcoin’in fiyatı 2.000 dolara düştü.

Birçok uzman düşen piyasasının devam edeceğine inanıyor

-Bunun temel nedeni kurumsal yatırımcılardan gelen talebin azalmasıdır.

-Ancak, bazı iyimserler dibin yakın olduğuna ve yakında bir boğa koşusunun başlayacağına inanıyor.

Haftalık grafiğe göre Bitcoin’deki düşen piyasasının, yani bear market’ın, 2023’e kadar devam etmesi muhtemel. Bunun temel nedeni kurumsal yatırımcılardan gelen talebin azalmasıdır. Bununla birlikte, bazı iyimserler dibin yakın olduğuna ve yakında bir boğa koşusunun başlayacağına inanıyor. Grafiğe daha yakından bakalım.

Haftalık grafik, Bitcoin‘in Aralık 2017’den beri düşüş trendinde olduğunu gösteriyor. Fiyat, düşüş işareti olan 200 haftalık hareketli ortalamanın altına düştü. Ayrıca, kurumsal yatırımcılardan gelen talep Aralık 2017’den bu yana önemli ölçüde azaldı. Bu, düşen piyasanın 2022’ye kadar devam etmesinin ana nedenlerinden biridir.

Bununla birlikte, bazı iyimser işaretler de var. Örneğin, fiyat 2018 ve 2019’da birkaç kez 6.000 dolar seviyesinde destek buldu. Bu, bu seviyede hala bazı alıcıların olduğunu gösteriyor. Ayrıca, RSI göstergesi henüz aşırı satım bölgesinde değil, bu da daha fazla düşüş için hala yer olduğu anlamına geliyor.

Genel olarak, düşüş piyasasının 2023’e kadar devam etmesi muhtemel görünüyor, ancak dibin yakın olduğunu gösteren bazı olumlu işaretler de var. Bitcoin’in geri dönüş yapıp yapmayacağını sadece zaman gösterecek.

Bitcoin’de Bear Market Etkileri

Bitcoin’in son zamanlarda biraz düşüşte olduğu bir sır değil. Bir zamanlar yüksek uçan kripto para birimi, fiyatının Aralık 2017’de baş döndürücü 20.000 $’dan bu yılın Ağustos ayına kadar daha mütevazı biro ran olan 2.000 $’a kadar düştüğünü gördü. Ve birçok uzmana göre, düşüş piyasasının 2023’e kadar devam etmesi muhtemel. Bununla birlikte, Bitcoin’in geleceği hakkında iyimser olmak için hala birçok neden var. Fiyat şu anda düşmüş olsa da, altında yatan teknoloji her zamanki gibi güçlü. Giderek daha fazla işletmenin ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye başlamasıyla, fiyatın toparlanmaya başlaması an meselesi. Bu yüzden henüz umutsuzluğa kapılmayın – Bitcoin için en iyi günler hala önümüzde olabilir.

Mevcut bear market Bitcoin yatırımcıları için zor olsa da, dibin yakın olduğuna ve yakında bir boğa koşusunun başlayacağına inanan bazı iyimserler var. Haklı olup olmadıklarını yalnızca zaman gösterecek, ancak bu arada Bitcoin’e inananlar, fiyatın düzeleceği umuduyla token’larına HODL yapmaya devam edecek.

Bununla birlikte bazı yatırımcılar Bitcoin’i erken satın alarak bir servet kazanırken, diğerleri bu kadar şanslı olmadı. Her durumda, Bitcoin’e yatırım yapmanın riskli bir teklif olduğunu ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir. Potansiyel ödüller harika olsa da, Bitcoin’in değerinin artmasının yanı sıra düşme olasılığı da her zaman vardır. Bu nedenle, Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve yalnızca kaybetme konusunda rahat edeceğiniz bir miktar yatırım yapın.