Categories
NFT

NFT’lerin bir sonucu olarak sanatı nasıl topladığımız, yarattığımız ve takdir ettiğimiz konusunda değişiklikler yaşıyoruz. NFT’ler, sanatçıların daha bağımsız olmasına ve potansiyel alıcılarla doğrudan bağlantı kurmasına olanak tanır. Dijital sanat sahipliğini doğrulamanın yanı sıra, NFT’ler sanatı daha erişilebilir hale getiriyor.

Değiştirilemez Tokenlar Yeni Bir Sanat Biçimi Olabilir mi?

Sanat dünyası, blockchain teknolojisi ile devrim yapmak üzere! Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), artık kanıt ve sahiplik işlevi görebilecek dijital parçalar için kullanılmaktadır. Bu benzersiz varlıklar bir şeyi en saf haliyle temsil eder – yalnızca sayısallaştırılmış oldukları için değil, aynı zamanda her birinin onları diğerlerinden ayıran tanımlayıcı bir kodu olacağı için imkansızdır, bu nedenle kopyanızın bu ölçekte tam olarak nerede olduğunu bilirsiniz. Örneğin bir bitcoini bir başkasıyla değiştirebilir ve aynı şeyi alabilirsiniz. Ancak Mona Lisa, değiştirilemez. Sahte bir Mona Lisa alamazsınız; sadece bir orijinal var. NFT’ler, değiştirilemezliği, kullanımı, topluluğunun sayısı veya kamu talebi dahil olmak üzere çeşitli faktörlerle tanımlanabilir.

Sanatçılar Dünya Çapında Bir İzleyici Kitlesiyle Bağlantı Kurabilir

Geleneksel sanattan farklı olarak, NFT’ler sanatçılara ve koleksiyonculara çalışmaları için yeni olanaklar sunar. Bir örnek, bir sanatçının yapıtlarının galeriler veya müzayede evleri gibi bir aracıya gitmeden alıcılara doğrudan satışıdır; bu, daha sonra yeniden satış değeri / Yazarlık vb. ile ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için ilgili her iki taraf arasında daha fazla erişim sağlar.

Yeni teknolojiler sanat alma ve satma şeklimizi değiştirdi. NFT’ler veya fungible Olmayan tokenlar, bireysel sanatçıların eserlerini satın almaktan Ethereum’un blockchainindeki nadir pokemon kartları gibi koleksiyonlara yatırım yapmaya kadar birçok farklı şekilde kullanılabilen yeni bir dijital varlık biçimidir – tümü, akıllı sözleşmeler sayesinde tam şeffaflığa sahiptir.

Sanatçılar, belirli koşullar karşılandığında kendi kendine yeten görevleri yürüten bir blockchain uygulaması olan akıllı bir sözleşme yardımıyla aldıkları telif yüzdesini belirleyebilirler. Bu şekilde, bir sanatçı, NFT sanatı birincil pazardan ikincil pazara geçtiğinde ödenen telif yüzdesinde söz sahibi olur.

sanat

Aracılara Olan İhtiyacı Azaltın

Sanatçılar, çalışmalarını NFT’leri kullanarak aracılar olmadan NFT pazaryerlerinde doğrudan alıcılara satabilirler. Dijital sanat endüstrisi büyüyor ve bununla birlikte sanatçılar için yeni fırsatlar geliyor. Sanatçılar artık çalışmalarını, yalnızca her zamankinden daha az duyarlı oldukları için değil, aynı zamanda işlemleri her zamankinden daha kolay hale getiren Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yakın zamanda piyasaya sürülmesinden dolayı NFT pazaryerlerinde doğrudan alıcılara satabilirler! Ayrıca galeriler bir zamanlar bir sanatçının gelirinden bir yüzdelik pay alıyordu; Bugünlerde kripto para ile ödeme kabul etmeyen neredeyse hiçbir galeri bulamazsınız – bu yüzden bu günlerde herhangi bir aracı olmadan (bu da para tasarrufu sağlar) işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İşlemler Hakkında Daha Fazla Bilgiye İhtiyaç Var

Bir sanat eserinin özgünlüğü ve kökeni, bir alıcının karar verme süreci için kritik öneme sahiptir. Bu metriklerin doğrulaması müzayede evleri ve galeriler tarafından gerçekleştirilir, sahtecilik olağandır. Bu sahtecilikler, bir NFT’nin bir blockchain ağına kayıtlı olması sayesinde tanımlanabilir. NFT’ler ayrıca blockchain defterlerinin değişmezliği nedeniyle sahtecilik riskini de en aza indirir. Diğer tüm ortamlarda olduğu gibi, dijital sanat da NFT’lerden yararlanabilir. NFT’ler, fiziksel ve dijital çalışmaları birlikte yaratmanın yanı sıra, bazı durumlarda sanat eserlerinin gerçekliğini doğrulamak için dijital sertifikalar olarak da işlev görebilir. NFT, mülkiyeti kaydetmek, kaynağını doğrulamak ve sahtecilik riskini azaltmak için daha güvenli bir yöntemdir.

Giriş Engellerini Azaltmak

NFT’lerin daha popüler hale gelmesi ve yeni pazarların yaratılmasıyla birlikte sanat müzeleri hakkında sırlar saklanmaya başlandı. Ancak, NFT’leri bir sanat eseri olarak kabul eden The State Hermitage gibi prestijli kurumlarla, sanatçılar dünyanın her yerinden çeşitli insanlarla bağlantı kurabilirler.

NFT’lerin güzelliği, borç para almak için teminat olarak kullanılabilmeleridir. Tüm merkezi olmayan varlıklarda olduğu gibi, bunları kullanırken herhangi bir aracıya gerek yoktur; ve bu parçalar blok zinciri teknolojisi tarafından verildiği için, güvenlik ve şeffaflıklarının standart olduğu anlamına gelir!

Sanat Alanında Yenilik İsteniyor

NFT’ler, yeni bir sanat formu olarak ortaya çıktıklarından bu yana yaratıcı ve yenilikçi sanatın sınırlarını zorladı. Bazı önemli sanatçılar NFT’yi yeni bir sanat formu olarak denediler. Tartışmalı sanat eserleri ve New York’ta sık sık Times Square Demo sergileri ile tanınan İngiliz sanatçı Damien Hirst, tamamı fiziksel kopya olan 10 bin A4 baskılı konsept albümü “The Currency”yi yayınladı. Her kopya, yalnızca kendi filigramına sahip olacak şekilde üretildi.

NFT’ler gizli sanat dünyasını açığa çıkarıyor,sanatçılara ve koleksiyonculara yeni olanaklara erişim sağlıyor.