Categories
Bitcoin, cryptocurrency

Dijital para birimi dünyası, para hakkındaki düşüncelerimizi değiştiriyor. Özellikle Bitcoin, değeri arttıkça teknoloji meraklılarının ve yatırımcıların hayal gücünü ele geçirdi. Bu tam bir fenomen. Ama tam olarak nedir ve neden bu kadar popüler hale geliyor? Bilmeyenler için Bitcoin, bir bilgisayarda veya akıllı telefonda saklanabilen bir dijital para biçimidir. İlk Bitcoin, geleneksel para birimine alternatif olarak kullanılmak amacıyla 2009 yılında oluşturuldu. Blog sayfamızda açıklandığı gibi, “Bitcoin, mallar, hizmetler ve diğer para birimleri için kabul edilen bir ödeme yöntemi haline geldi.” Kullanıcılar, kripto para birimleri olarak bilinen standart para birimini veya Litecoins, Ethers vb. gibi diğer dijital paraları kullanarak Bitcoin satın alırlar.

Bitcoin’in Geleceği Nedir?

Basit bir soruyla başlayalım: Bitcoin’in geleceği nedir? Gerçek şu ki, kimse bilemez. Aslında Bitcoin’in popülaritesinin artması, birçok uzmanın geleceğimizde rolünün ne olacağı konusunda fikir ayrılığına düşmesine neden oldu. Bitcoin’in geleceğini çevreleyen iki ana argümana bir göz atalım. Bitcoin destekçileri, tamamen kabul edilen bir para birimi haline geleceğini ve hatta diğer para birimlerinin yerini alabileceğini iddia ediyor. Bitcoin’in yükselişini destekleyen birçok uzman, Bitcoin’in yalnızca belirli kişiler veya en azından çok az sayıda kişi arasındaki işlemler için kullanılacağına da inanıyor. Teknoloji gazetecisi Rob W Osborne, yakın tarihli bir makalesinde bu kullanımlardan birine dikkat çekti. Bitcoin’in sanat gibi bir kişinin gizli tutmak isteyebileceği belirli mal türlerini satın almak için kullanılabileceğini söyledi.

Bitcoin Neden Bu Kadar Popüler Oluyor?

Bitcoin’in son yıllarda daha popüler hale gelmesinin birkaç nedeni var. Birincisi internetin gücüyle ilgili. The Guardian’a göre, “Bitcoin ve arkasındaki blok zincir teknolojisi, çevrimiçi ödemelerin nakit paraya benzer şekilde işlemesini sağlamak için geliştirildi.” Para göndermek için bankalar yerine interneti kullanmak pek çok kişinin uzun zamandır istediği bir şey. Bu teknoloji anlaşılması kolay bir şey değil, ancak bunu bilgi depolamanın bir yolu olarak düşünebilirsiniz. E-posta hesabı gibi çevrimiçi bir hesap kullandıysanız, bilgilerin bir sunucuda saklandığını bilirsiniz. Orada, belirli bir kişinin buna erişimi var ve diğerleri onu göremiyor. Blockchain de benzer şekilde çalışır. The Guardian, “Blockchain, Bitcoin’in 2009’daki başlangıcından bu yana gerçekleşen her işlemin kapsamlı bir kaydını tutuyor” dedi.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Dijital bir para birimi olduğu için Bitcoin fiziksel olarak mevcut değildir. Yalnızca bilgisayarlarda ve çevrimiçi olarak bulunur. Aslında, Bitcoin’lerinize çevrimiçi olarak erişebileceğiniz birçok “cüzdan” (veya Bitcoin’leri saklayabileceğiniz yerler) vardır. Daha önce bahsettiğimiz gibi, Bitcoin merkezi değildir. Bu, para birimiyle ilgili tüm bilgilerin depolandığı tek bir yer olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, bilgi tüm dünyadaki birçok farklı bilgisayara yayılır. Bu aynı zamanda hiçbir bankanın veya hükümetin bilgilere erişemeyeceği veya bilgileri değiştiremeyeceği anlamına gelir. The Guardian bunu şu şekilde açıkladı: “Her işlem gerçekleştiğinde, transfer edilen miktar, tarih ve diğer ayrıntılarla birlikte bir bilgisayara kaydeden ‘merkezi olmayan bir ağın’ üyesi olan diğer kişiler tarafından doğrulanır.”

Bitcoin’in Artıları ve Eksileri

Bitcoin’i bir para birimi biçimi olarak kullanmanın birçok farklı artıları ve eksileri vardır. En önemlilerinden bazılarını aşağıda listeledik:

Artıları:

– Bitcoin’in değeri son yıllarda arttı ve bu onu diğer para birimlerinden daha değerli hale getirdi.

– Hiçbir hükümet veya banka onu kontrol etmediği için insanların çok fazla özgürlüğü var.

– Banka hesabı olmayanlar bile kullanabilir.

– Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar diğer insanlara para göndermek kolaydır.

Eksileri:

– Bitcoin’i anlamak zor. İnsanların nasıl kullanılacağını kolayca anlayabileceği nakit veya kredi kartı kullanmak gibi değil.

– Paranızı dolar gibi daha geleneksel para birimleri yerine Bitcoin’de tutmak tehlikeli olabilir.

– Çok yeni olduğu için gelecekte Bitcoin ekonomisine ne olacağını tahmin etmek zor.

Bitcoin Gelecekte Nereye Gidiyor?

Bitcoin’in gelecekte nereye gideceğini kesin olarak bilmek zor. Gördüğümüz gibi, kullanımı için ve aleyhinde birçok argüman var. Bitcoin’in geleceği söz konusu olduğunda yapılacak en iyi şey haberleri takip etmek ve insanların onu nasıl kullandığını görmek. Tasarruf ettiğiniz fazladan paranız varsa, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bitcoin’i ne kadar çok kişi kullanırsa, o kadar değerli hale gelecektir. Bitcoin’in geleceği belirsiz, ancak kesin olan bir şey var: o da dünyayı değiştiriyor olması.

Dijital para birimi dünyası, para hakkındaki düşüncelerimizi değiştiriyor. Özellikle Bitcoin, değeri arttıkça teknoloji meraklılarının ve yatırımcıların hayal gücünü ele geçirdi. Bu tam bir fenomen. Ama tam olarak nedir ve neden bu kadar popüler hale geliyor? Bilmeyenler için Bitcoin, bir bilgisayarda veya akıllı telefonda saklanabilen bir dijital para biçimidir. İlk Bitcoin, geleneksel para birimine alternatif olarak kullanılmak amacıyla 2009 yılında oluşturuldu. Blog sayfamızda açıklandığı gibi, “Bitcoin, mallar, hizmetler ve diğer para birimleri için kabul edilen bir ödeme yöntemi haline geldi.” Kullanıcılar, Bitcoin’leri standart para birimini veya Litecoins, Ethers ve benzeri gibi “kripto para birimleri” olarak bilinen diğer dijital belirteçleri kullanarak satın alır.